Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Almanach Humanistyczny "Bez wiedzy i zgody..."
Nr: 5
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1986
to trafne w przypadku Berenta. Na pewno nie mają jego poglądy nic wspólnego ze skrajną wersją podmiotowości, jaką prezentuje egzystencjonalizm, gdzie podmiotowość nie wchodzi w żaden kontakt z uniwersalizmem. Może bliższe były poglądy Berenta Schelerowskiej próbie pogodzenia indywidualizmu i uniwersalizmu? Problem takiej syntezy stale powraca w myśli polskiej, a jego kuriozalną może próbą rozwiązania były spisane w czasie drugiej wojny światowej poglądy ks. Warszawskiego.
RZ: Jednostki w programie ks. Warszawskiego jakoś sobie nie przypominam. Zawsze uważałem, że być wychrzczonym Żydem, księdzem i twórcą wyraźnie faszystowskiej filozofii w czasie okupacji w Polsce - to stanowczo za dużo.
WG: Przyzna pan jednak, ze była
to trafne w przypadku Berenta. Na pewno nie mają jego poglądy nic wspólnego ze skrajną wersją podmiotowości, jaką prezentuje egzystencjonalizm, gdzie podmiotowość &lt;page nr=48&gt; nie wchodzi w żaden kontakt z uniwersalizmem. Może bliższe były poglądy Berenta Schelerowskiej próbie pogodzenia indywidualizmu i uniwersalizmu? Problem takiej syntezy stale powraca w myśli polskiej, a jego kuriozalną może próbą rozwiązania były spisane w czasie drugiej wojny światowej poglądy ks. Warszawskiego.&lt;/&gt;<br>&lt;hi&gt;RZ&lt;/hi&gt;: &lt;who1&gt;Jednostki w programie ks. Warszawskiego jakoś sobie nie przypominam. Zawsze uważałem, że być wychrzczonym Żydem, księdzem i twórcą wyraźnie faszystowskiej filozofii w czasie okupacji w Polsce - to stanowczo za dużo.&lt;/&gt;<br>&lt;hi&gt;WG&lt;/hi&gt;: &lt;who7&gt;Przyzna pan jednak, ze była
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego