Typ tekstu: Książka
Autor: Łęcki Włodzimierz
Tytuł: Wielkopolska
Rok: 1997
Wiatrak koźlak z Gryżyny koło Kościana z 1585 - najstarszy datowany w Polsce wiatrak, przeniesiony do skansenu w 1967.
Przy brzegu jez. tzw. rybakówka, drewniany budynek z 1972, obecnie sprzedawane są tu bilety wstępu i pamiątki. W sąsiedztwie rybakówki wystają pale - pozostałość wsch. mostu łączącego w X-XIIw. Ostrów Lednicki z lądem. Nieco dalej przystań promu kursującego na wyspę.

Ostrów Lednicki

Wyspa pow. 7,5ha, położona w pd. części jez. Lednica, na dawnym szlaku łączącym stolice wczesnopiastowskiej Polski - Poznań i Gniezno. W przeszłości była jednym z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych państwa Polan oraz Polski Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
Obecnie rezerwat
Wiatrak koźlak z Gryżyny koło Kościana z 1585 - najstarszy datowany w Polsce wiatrak, przeniesiony do skansenu w 1967.<br>Przy brzegu jez. tzw. rybakówka, drewniany budynek z 1972, obecnie sprzedawane są tu bilety wstępu i pamiątki. W sąsiedztwie rybakówki wystają pale - pozostałość wsch. mostu łączącego w X-XIIw. Ostrów Lednicki z lądem. Nieco dalej przystań promu kursującego na wyspę.<br><br>&lt;tit&gt;Ostrów Lednicki&lt;/&gt;<br><br>Wyspa pow. 7,5ha, położona w pd. części jez. Lednica, na dawnym szlaku łączącym stolice wczesnopiastowskiej Polski - Poznań i Gniezno. W przeszłości była jednym z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych państwa Polan oraz Polski Mieszka I i Bolesława Chrobrego.<br>Obecnie rezerwat
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego