Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Ozon
Nr: 3
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2005
napadu na ZSRR. Zajęcie wschodniej części Rzeczypospolitej było sprawiedliwe. Niesprawiedliwe zaś, choć zrozumiałe, jedynie prześladowania jej mieszkańców.
Jednak i one są w Rosji relatywizowane. - Między rokiem 1937 a 1941 "pod konwojem", czyli w aresztach, więzieniach, łagrach, na zsyłce, w transportach, znalazło się 11 mln ludzi różnych narodowości, głównie Rosjan. W łagrach przeżyło do 1941 roku 1,3-1,6 mln - tłumaczy profesor Natalia Lebiediewa, historyk, specjalistka od stosunków polsko-rosyjskich, pierwsza i jedyna, która zbrodnię katyńską nazwała "ludobójstwem". - To jest skala represji wobec Rosjan. Trudno, by ktoś się wzruszył losem kilkuset tysięcy Polaków wywiezionych (z kresów) czy jednego miasta (Warszawy).
Co
napadu na ZSRR. Zajęcie wschodniej części Rzeczypospolitej było sprawiedliwe. Niesprawiedliwe zaś, choć zrozumiałe, jedynie prześladowania jej mieszkańców. <br>Jednak i one są w Rosji relatywizowane. - Między rokiem 1937 a 1941 "pod konwojem", czyli w aresztach, więzieniach, łagrach, na zsyłce, w transportach, znalazło się 11 mln ludzi różnych narodowości, głównie Rosjan. W łagrach przeżyło do 1941 roku 1,3-1,6 mln - tłumaczy profesor Natalia Lebiediewa, historyk, specjalistka od stosunków polsko-rosyjskich, pierwsza i jedyna, która zbrodnię katyńską nazwała "ludobójstwem". - To jest skala represji wobec Rosjan. Trudno, by ktoś się wzruszył losem kilkuset tysięcy Polaków wywiezionych (z kresów) czy jednego miasta (Warszawy).<br>Co
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego