Typ tekstu: Książka
Autor: Grzesiuk Lidia,
Tryjarska Barbara
Tytuł: Jak pomagać sobie
Rok: 1995
swojego pacjenta, stwarza jedynie warunki do rozwoju, w których procesy życiowe tkanki doprowadzają do zagojenia. Podobnie rola terapeuty polega na wyzwoleniu leczniczych sił, które potencjalnie tkwią w każdym człowieku. Psychoterapia jest więc dla pacjenta przykładem konstruktywnych związków z ludźmi.
Wymienia się trzy podstawowe cechy terapeuty, które wyzwalają w pacjencie te lecznicze siły.

1. Bezwarunkowa akceptacja wszystkich przeżyć pacjenta. Nie oznacza to akceptacji jego określonych zachowań. Nie polega to też na wyrażaniu wobec pacjenta uznania czy sympatii. Należy np. akceptować lęk ludzi wobec choroby AIDS, wirusa HIV, ale nie trzeba akceptować wynikających z tego lęku zachowań destruktywnych.

2. Empatyczne rozumienie tego, co
swojego pacjenta, stwarza jedynie warunki do rozwoju, w których procesy życiowe tkanki doprowadzają do zagojenia. Podobnie rola terapeuty polega na wyzwoleniu leczniczych sił, które potencjalnie tkwią w każdym człowieku. Psychoterapia jest więc dla pacjenta przykładem konstruktywnych związków z ludźmi.<br>Wymienia się trzy podstawowe cechy terapeuty, które wyzwalają w pacjencie te lecznicze siły.<br><br>1. Bezwarunkowa akceptacja wszystkich przeżyć pacjenta. Nie oznacza to akceptacji jego określonych zachowań. Nie polega to też na wyrażaniu wobec pacjenta uznania czy sympatii. Należy np. akceptować lęk ludzi wobec choroby AIDS, wirusa HIV, ale nie trzeba akceptować wynikających z tego lęku zachowań destruktywnych.<br><br>2. Empatyczne rozumienie tego, co
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego