Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Gazeta Wyborcza
Nr: 3.04
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
poseł PDS Roland Claus. Dietmar Bartsch, sekretarz generalny PDS, zauważył z kolei, że akta Stasi przez lata traktowano jako godny zaufania materiał dowodowy przeciw np. wschodnioniemieckim nauczycielom czy lekarzom, więc nie ma powodu, by inaczej oceniać akta na temat zachodnich chadeków.
Przedstawiciele Urzędu Gaucka uważają, że publikacja tych informacji jest legalna. Niemiecka ustawa o aktach bezpieki przewiduje, że wolno je ujawniać, jeśli dotyczą postaci historii współczesnej i jeśli przestrzega się ochrony sfery osobistej.
Po zjednoczeniu Niemiec akta Stasi wielokrotnie wykorzystywano jako dowody w sądzie, m.in. w procesie Ericha Honeckera oraz przeciwko szpiegom NRD. Markus Wolf, były szef wywiadu NRD, wyśmiał
poseł &lt;name type="org"&gt;PDS&lt;/name&gt; &lt;name type="person"&gt;Roland Claus&lt;/name&gt;. &lt;name type="person"&gt;Dietmar Bartsch&lt;/name&gt;, sekretarz generalny &lt;name type="org"&gt;PDS&lt;/name&gt;, zauważył z kolei, że akta &lt;name type="org"&gt;Stasi&lt;/name&gt; przez lata traktowano jako godny zaufania materiał dowodowy przeciw np. wschodnioniemieckim nauczycielom czy lekarzom, więc nie ma powodu, by inaczej oceniać akta na temat zachodnich chadeków. <br>Przedstawiciele &lt;name type="org"&gt;Urzędu Gaucka&lt;/name&gt; uważają, że publikacja tych informacji jest legalna. Niemiecka ustawa o aktach bezpieki przewiduje, że wolno je ujawniać, jeśli dotyczą postaci historii współczesnej i jeśli przestrzega się ochrony sfery osobistej. <br>Po zjednoczeniu Niemiec akta &lt;name type="org"&gt;Stasi&lt;/name&gt; wielokrotnie wykorzystywano jako dowody w sądzie, m.in. w procesie &lt;name type="person"&gt;Ericha Honeckera&lt;/name&gt; oraz przeciwko szpiegom &lt;name type="place"&gt;NRD&lt;/name&gt;. &lt;name type="person"&gt;Markus Wolf&lt;/name&gt;, były szef wywiadu &lt;name type="place"&gt;NRD&lt;/name&gt;, wyśmiał
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Zapraszamy do udziału w zabawie!

Wybierz słowo
Ile masz lat?
Honorowy Mecenas Plebiscytu

Pobierz e-book "Chwytaj mem" Bartka Chacińskiego!

Honorowy Mecenas Plebiscytu
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych uczestników plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących prawach, dostępne jest w Regulaminie. W przypadku wyrażenia zgód marketingowych współadministratorami danych są Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2023"!