Typ tekstu: Książka
Autor: Siwicka Dorota, Bieńczyk Marek, Nawarecki Aleksander
Tytuł: Szybko i szybciej
Rok: 1996
tego, że żywiołowy, jest jeszcze piorunująco, porażająco skuteczny. Jeśli zaś przypomnimy jeszcze, że piorun i błyskawica to "najpospolitsze" kato- i hierofanie, oczywiste stanie się stwierdzenie, że somosierrski wąwóz zdobyty został cudem.
"Atak jest to rozstrzygająca, a przeto najważniejsza czynność kawalerii" - czytamy w zatytułowanym: "Atak, czyli szarża" rozdziale Regulaminu jazdy kawalerii legionów polskich. "Głównymi warunkami skutecznego ataku kawaleryjskiego jest szybkość, nagłość natarcia, a gwałtowność i siła przy starciu" - pisze dalej anonimowy autor, podkreślając, że chodzi o to, by ułani stawali się "druzgocącą nawałą, zdolną przełamać każdą przeszkodę".
Opierająca się na ruchu taktyka działań kawalerii traktowała szarżę jako podstawową formę walki: jej była
tego, że żywiołowy, jest jeszcze piorunująco, porażająco skuteczny. Jeśli zaś przypomnimy jeszcze, że piorun i błyskawica to "najpospolitsze" kato- i hierofanie, oczywiste stanie się stwierdzenie, że somosierrski wąwóz zdobyty został cudem.<br>"Atak jest to rozstrzygająca, a przeto najważniejsza czynność kawalerii" - czytamy w zatytułowanym: "Atak, czyli szarża" rozdziale Regulaminu jazdy kawalerii legionów polskich. "Głównymi warunkami skutecznego ataku kawaleryjskiego jest szybkość, nagłość natarcia, a gwałtowność i siła przy starciu" - pisze dalej anonimowy autor, podkreślając, że chodzi o to, by ułani stawali się "druzgocącą nawałą, zdolną przełamać każdą przeszkodę".<br>Opierająca się na ruchu taktyka działań kawalerii traktowała szarżę jako podstawową formę walki: jej była
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego