Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
raptularzy. "Literatura nieoficjalna, rękopiśmienna zastępuje prawie całkowicie literaturę oficjalną przez cały ciąg panowania Augusta II i w znacznym stopniu podczas panowania Augusta III"#stwierdza Nowak-Dłużewski.
Jeszcze w okresie konfederacji barskiej 90 procent ulotnych pisemek krążyło w rękopisie; "drukarnie były bowiem w rękach zakonów, które miały respekt dla króla, a lękały się Rosjan". Tłumaczenie to nie wydaje się jednak w pełni przekonujące, jeśli przypomnieć, że drukowano przecież różnego rodzaju oficjalne manifesty i uniwersały konfederackie; natomiast wydawca antologii Literatura barska stwierdza, iż nie odnalazł żadnego z jej utworów, który byłby drukowany współcześnie.
W rękopiśmiennych kopiach biskup kijowski Józef Andrzej Załuski rozsyłał w 1767
raptularzy. "Literatura nieoficjalna, rękopiśmienna zastępuje prawie całkowicie literaturę oficjalną przez cały ciąg panowania Augusta II i w znacznym stopniu podczas panowania Augusta III"#stwierdza Nowak-Dłużewski.<br>Jeszcze w okresie konfederacji barskiej 90 procent ulotnych pisemek krążyło w rękopisie; "drukarnie były bowiem w rękach zakonów, które miały respekt dla króla, a lękały się Rosjan". Tłumaczenie to nie wydaje się jednak w pełni przekonujące, jeśli przypomnieć, że drukowano przecież różnego rodzaju oficjalne manifesty i uniwersały konfederackie; natomiast wydawca antologii Literatura barska stwierdza, iż nie odnalazł żadnego z jej utworów, który byłby drukowany współcześnie.<br>W rękopiśmiennych kopiach biskup kijowski Józef Andrzej Załuski rozsyłał w 1767
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego