Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
która z tak znacznym opóśnieniem wzięła wreszcie przykład z Polski.
Już u schyłku XVI stulecia polscy rzecznicy tolerancji religijnej, rekrutujący się także z grona katolików, pisząc o edykcie nantejskim, zwykli byli go nazywać krótko i po prostu "francuską konfederacją".
Raz po raz wyrażano zdziwienie, iż Gallowie tak póśno zażyli "polskie lekarstwo". Anonimowy autor rozprawki O przyczynach i środkach zaradczych przeciw waśniom i niesnaskom w sprawach wiary pisał w 1596 roku, że gdyby nie uchwalona nad Wisłą konfederacja, "już dawno zapłonęłyby dla Polaków w Polsce takie stosy, jak we Francji dla Francuzów, a w Belgii dla Belgów".
Po wydaniu zaś edyktu nantejskiego
która z tak znacznym opóśnieniem wzięła wreszcie przykład z Polski.<br>Już u schyłku XVI stulecia polscy rzecznicy tolerancji religijnej, rekrutujący się także z grona katolików, pisząc o edykcie nantejskim, zwykli byli go nazywać krótko i po prostu "francuską konfederacją".<br>Raz po raz wyrażano zdziwienie, iż Gallowie tak póśno zażyli "polskie lekarstwo". Anonimowy autor rozprawki O przyczynach i środkach zaradczych przeciw waśniom i niesnaskom w sprawach wiary pisał w 1596 roku, że gdyby nie uchwalona nad Wisłą konfederacja, "już dawno zapłonęłyby dla Polaków w Polsce takie stosy, jak we Francji dla Francuzów, a w Belgii dla Belgów".<br>Po wydaniu zaś edyktu nantejskiego
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego