Typ tekstu: Książka
Autor: Szymański Wojciech
Tytuł: Chemia jądrowa. Zarys problematyki przemian jądrowych
Rok: 1996
neutrin, których masę spoczynkową przyjmujemy za zerową, do hiperonów, których masy mieszczą się między nukleonem a deuteronem 2 Wszystkie cząstki dzielimy na lżejsze - leptony: neutrina, elektrony i miony; oraz ciężkie - bariony: nukleony i hiperony. W tej klasyfikacji po stronie cząstek lekkich znajduje się jeszcze kwant promieniowania elektromagnetycznego - foton, a między leptonami i barionami mieszczą się mezony: lekkie - piony ((...)) i ciężkie - kaony (K).
Masy cząstek podaje się często w jednostkach energii; w szczególności dla nowo odkrywanych cząstek, do których utworzenia potrzebne są wielkie energie, masy określa się w gigaelektronowoltach (GeV).
Liczba barionowa charakteryzuje cząstki w ten sposób, że dla wszystkich barionów ma
neutrin, których masę spoczynkową przyjmujemy za zerową, do hiperonów, których masy mieszczą się między nukleonem a deuteronem 2 Wszystkie cząstki dzielimy na lżejsze - leptony: neutrina, elektrony i miony; oraz ciężkie - bariony: nukleony i hiperony. W tej klasyfikacji po stronie cząstek lekkich znajduje się jeszcze kwant promieniowania elektromagnetycznego - foton, a między leptonami i barionami mieszczą się mezony: lekkie - piony ((...)) i ciężkie - kaony (K).<br> Masy cząstek podaje się często w jednostkach energii; w szczególności dla nowo odkrywanych cząstek, do których utworzenia potrzebne są wielkie energie, masy określa się w gigaelektronowoltach (GeV).<br> Liczba barionowa charakteryzuje cząstki w ten sposób, że dla wszystkich barionów ma
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego