Typ tekstu: Książka
Autor: Jania Jacek
Tytuł: Glacjologia
Rok: 1993
2). Każda z nich ma liczne modyfikacje. Większość owych teorii powstała w XIX w. i co ciekawe wiele elementów każdej z nich jest do dzisiaj bardziej lub mniej aktualnych.
Lodowce poruszają się pod wpływem siły grawitacji. Dzieje się tak wtedy, gdy lód zajmie nachyloną dolinę górską, a także gdy czapa lodowa powstanie na płaskim podłożu. Termin płynięcia lodowców (glacier flow) wywodzi się od J.D. Forbesa, który objaśniał ruch lodu jako płynięcie cieczy o dużej lepkości. Długie lodowce dolinne rzeczywiście przypominają „lodowe rzeki” (por. fot. 4 i 25).
Prędkość ruchu poszczególnych lodowców jest różna. Ruch jest także zróżnicowany w
2). Każda z nich ma liczne modyfikacje. Większość owych teorii powstała w XIX w. i co ciekawe wiele elementów każdej z nich jest do dzisiaj bardziej lub mniej aktualnych.<br> Lodowce poruszają się pod wpływem siły grawitacji. Dzieje się tak wtedy, gdy lód zajmie nachyloną dolinę górską, a także gdy czapa lodowa powstanie na płaskim podłożu. Termin płynięcia lodowców (glacier flow) wywodzi się od J.D. Forbesa, który objaśniał ruch lodu jako płynięcie cieczy o dużej lepkości. Długie lodowce dolinne rzeczywiście przypominają &#132;lodowe rzeki&#148; (por. fot. 4 i 25).<br> Prędkość ruchu poszczególnych lodowców jest różna. Ruch jest także zróżnicowany w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego