Typ tekstu: Książka
Autor: Choiński Adam
Tytuł: Jeziora kuli ziemskiej
Rok: 2000
lub powyżej 4oC (przy której występuje maksymalna gęstość wody słodkiej) wydziela się jeziora stref: polarnej, subpolarnej, umiarkowanej, subtropikalnej i tropikalnej z podtypami suchych i wilgotnych obszarów tropikalnych (ryc. 13).
Jeziora polarne cechują się trwałym odwrotnym uwarstwieniem termicznym, temperatura maksymalna powierzchni wody nie przekracza w ciągu całego roku 4oC. Okres zjawisk lodowych jest bardzo długi i w niektórych latach może nawet wystąpić permanentnie.
Jeziora subpolarne, w których temperatura powierzchni wody powyżej 4oC pojawia się jedynie w ciągu krótkiego okresu letniego. Okres zjawisk lodowych jest długi, a termoklina zaznacza się w takich jeziorach bardzo słabo.
Jeziora strefy umiarkowanej, w których temperatura powierzchni wody
lub powyżej 4&lt;hi rend="upper"&gt;o&lt;/&gt;C (przy której występuje maksymalna gęstość wody słodkiej) wydziela się jeziora stref: polarnej, subpolarnej, umiarkowanej, subtropikalnej i tropikalnej z podtypami suchych i wilgotnych obszarów tropikalnych (ryc. 13).<br>Jeziora polarne cechują się trwałym odwrotnym uwarstwieniem termicznym, temperatura maksymalna powierzchni wody nie przekracza w ciągu całego roku 4&lt;hi rend="upper"&gt;o&lt;/&gt;C. Okres zjawisk lodowych jest bardzo długi i w niektórych latach może nawet wystąpić permanentnie.<br>Jeziora subpolarne, w których temperatura powierzchni wody powyżej 4&lt;hi rend="upper"&gt;o&lt;/&gt;C pojawia się jedynie w ciągu krótkiego okresu letniego. Okres zjawisk lodowych jest długi, a termoklina zaznacza się w takich jeziorach bardzo słabo.<br>Jeziora strefy umiarkowanej, w których temperatura powierzchni wody
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego