Typ tekstu: Książka
Autor: Jania Jacek
Tytuł: Glacjologia
Rok: 1993
Spitsbergen, Svalbard) przejście firnu w lód lodowcowy następuje na głębokości 27 - 32 m, natomiast na Vestfonnie (Ziemia Północno-Wschodnia, Svalbard) lód pojawia się od głębokości 18,5 m (Zagorodnow, 1985). Czas metamorfozy do gęstości granicznej 830 kg/m szacuje się na ok. 30 - 40 lat. Ważną rolę odgrywa tutaj formowanie lodu nałożonego.
Przy obecności wody transformacja śniegu w lód lodowcowy zachodzi szybciej niż w przypadku jej braku. Tworzą się także większe kryształy lodu. Warunki klimatyczne lodowca decydują więc o rodzaju procesów i tempie metamorfozy oraz o cechach strukturalnych lodu.

Strefy glacjalne

Na powierzchni lodowców wysokopolarnych nie zachodzi topnienie, w związku z
Spitsbergen, Svalbard) przejście firnu w lód lodowcowy następuje na głębokości 27 - 32 m, natomiast na Vestfonnie (Ziemia Północno-Wschodnia, Svalbard) lód pojawia się od głębokości 18,5 m (Zagorodnow, 1985). Czas metamorfozy do gęstości granicznej 830 kg/m szacuje się na ok. 30 - 40 lat. Ważną rolę odgrywa tutaj formowanie lodu nałożonego.<br> Przy obecności wody transformacja śniegu w lód lodowcowy zachodzi szybciej niż w przypadku jej braku. Tworzą się także większe kryształy lodu. Warunki klimatyczne lodowca decydują więc o rodzaju procesów i tempie metamorfozy oraz o cechach strukturalnych lodu. <br><br>&lt;tit&gt;Strefy glacjalne&lt;/&gt;<br><br> Na powierzchni lodowców wysokopolarnych nie zachodzi topnienie, w związku z
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego