Typ tekstu: Książka
Autor: Wnuk-Lipiński Edmund
Tytuł: Demokratyczna rekonstrukcja (z socjologii radykalnej zmiany społecznej)
Rok: 1996
elitą komunistyczną a solidarnościową kontrelitą nadawało transformacji ewolucyjny charakter. Wyniki wyborów przyspieszyły ten proces, przyspieszając zarazem zastępowanie starej elity nową. Polska scena polityczna weszła w okres zmian, lecz i destabilizacji. Silnie oddziaływały na to trzy równolegle zachodzące procesy:
1. Dezintegracja Solidarności jako wspólnotowego ruchu antykomunistycznego i wyłanianie się z jej łona wielu konkurujących między sobą partii i ugrupowań.
2. Instytucjonalizacja na ogólnopolskiej scenie antykomunistycznych ugrupowań politycznych o niesolidarnościowym rodowodzie.
3. Rozpad i formalne rozwiązanie PZPR, po którym wkrótce wszakże nastąpiła reintegracja sił postkomunistycznych w nowej formie organizacyjnej i pod socjaldemokratycznymi sztandarami ideologicznymi.
W okresie obu radykalnych zmian systemu społecznopolitycznego - w latach
elitą komunistyczną a solidarnościową kontrelitą nadawało transformacji ewolucyjny charakter. Wyniki wyborów przyspieszyły ten proces, przyspieszając zarazem zastępowanie starej elity nową. Polska scena polityczna weszła w okres zmian, lecz i destabilizacji. Silnie oddziaływały na to trzy równolegle zachodzące procesy:<br>1. Dezintegracja &lt;name type="org"&gt;Solidarności&lt;/&gt; jako wspólnotowego ruchu antykomunistycznego i wyłanianie się z jej łona wielu konkurujących między sobą partii i ugrupowań.<br>2. Instytucjonalizacja na ogólnopolskiej scenie antykomunistycznych ugrupowań politycznych o niesolidarnościowym rodowodzie.<br>3. Rozpad i formalne rozwiązanie PZPR, po którym wkrótce wszakże nastąpiła reintegracja sił postkomunistycznych w nowej formie organizacyjnej i pod socjaldemokratycznymi sztandarami ideologicznymi.<br>W okresie obu radykalnych zmian systemu społecznopolitycznego - w latach
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego