Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
pierwotne formy wszystkich pozostałych gałęzi rozwojowych ryb. Są wśród pierwotnych ryb i takie formy, które wtórnie(?) prowadziły tryb życia zbliżony do późnosylurskich i wczesnodewońskich pancernych bezszczękowców i, być może, wyparły je z zajmowanych siedlisk.
Były to zazwyczaj organizmy przydenne o grzbieto-brzusznie spłaszczonym ciele okrytym płytami powstałymi ze zlanych podstawami łusek o nieregularnych kształtach korony. Nazwano tę grupę ryb Placodermi. Izolowane łuski, które mogą należeć do ich przodków, znane są poczynając od późnego ordowiku, bardziej wiarygodne od środkowego syluru, a w miarę kompletne szkielety, poczynając od najniższego dewonu (ryc. 9.15).
Początkowo ich pancerz składał się z łusek i niewielkich płyt
pierwotne formy wszystkich pozostałych gałęzi rozwojowych ryb. Są wśród pierwotnych ryb i takie formy, które wtórnie(?) prowadziły tryb życia zbliżony do późnosylurskich i wczesnodewońskich pancernych bezszczękowców i, być może, wyparły je z zajmowanych siedlisk.<br>Były to zazwyczaj organizmy przydenne o grzbieto-brzusznie spłaszczonym ciele okrytym płytami powstałymi ze zlanych podstawami łusek o nieregularnych kształtach korony. Nazwano tę grupę ryb Placodermi. Izolowane łuski, które mogą należeć do ich przodków, znane są poczynając od późnego ordowiku, bardziej wiarygodne od środkowego syluru, a w miarę kompletne szkielety, poczynając od najniższego dewonu (ryc. 9.15).<br>Początkowo ich pancerz składał się z łusek i niewielkich płyt
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego