Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
wierni chrześcijaństwu (katolicyzmowi oraz prawosławiu). Sturczyła się natomiast spora część mieszkańców miast.
Niemahometanie stali się obiektem dyskryminacji, widocznej na każdym niemal kroku, katolicyzm#wyzwaniem rzucanym zaborcy, a zarazem przejawem opozycji politycznej wobec dworu, ponieważ cała dynastia Sobieskiech (książę Jakub I i jego następcy) przyjęła islam.
Kolaboracja znacznej części szlachty oraz magnaterii była po części tłumaczona faktem, iż obie te warstwy przywileje stanowe przedłożyły ponad kwestię języka i wyznania. Jeszcze przed rokiem 1683 ich przedstawiciele, znający na ogół nieśle język turecki, jeśdzili często z poselstwem do Stambułu, gdzie ponawiązywali kontakty, które okazywały się teraz niesłychanie przydatne.
Nieugięci patrioci, chodzący demonstracyjnie w strojach
wierni chrześcijaństwu (katolicyzmowi oraz prawosławiu). Sturczyła się natomiast spora część mieszkańców miast.<br>Niemahometanie stali się obiektem dyskryminacji, widocznej na każdym niemal kroku, katolicyzm#wyzwaniem rzucanym zaborcy, a zarazem przejawem opozycji politycznej wobec dworu, ponieważ &lt;page nr=114&gt; cała dynastia Sobieskiech (książę Jakub I i jego następcy) przyjęła islam.<br>Kolaboracja znacznej części szlachty oraz magnaterii była po części tłumaczona faktem, iż obie te warstwy przywileje stanowe przedłożyły ponad kwestię języka i wyznania. Jeszcze przed rokiem 1683 ich przedstawiciele, znający na ogół nieśle język turecki, jeśdzili często z poselstwem do Stambułu, gdzie ponawiązywali kontakty, które okazywały się teraz niesłychanie przydatne.<br>Nieugięci patrioci, chodzący demonstracyjnie w strojach
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego