Typ tekstu: Książka
Autor: Szymański Wojciech
Tytuł: Chemia jądrowa. Zarys problematyki przemian jądrowych
Rok: 1996
5. Teoria Bohra jądra złożonego

Teoria Bohra stanowi zastosowanie modelu kroplowego jądra do opisu niektórych reakcji jądrowych. Podstawą eksperymentalną koncepcji Bohra była obserwacja funkcji wzbudzenia (p. 4.3). Na krzywych wzbudzenia występują bardzo ostre i silne maksima, jak np. na rys. 4.4.
Z zasady nieoznaczoności wynika, że tak wąskie maksima muszą być związane z długim czasem życia. W kanale wejściowym jądro-tarcza A oraz pocisk x utworzyły w wyniku oddziaływania układ o ostro ograniczonej energii i, zgodnie z ((...)) stosunkowo dużym t. Układ ten nazywamy jądrem złożonym [występującym w schemacie (4.2-10)].
Podstawowym założeniem teorii jest, zgodne z modelem kroplowym
5. Teoria Bohra jądra złożonego&lt;/&gt;<br><br> Teoria Bohra stanowi zastosowanie modelu kroplowego jądra do opisu niektórych reakcji jądrowych. Podstawą eksperymentalną koncepcji Bohra była obserwacja funkcji wzbudzenia (p. 4.3). Na krzywych wzbudzenia występują bardzo ostre i silne maksima, jak np. na rys. 4.4.<br> Z zasady nieoznaczoności wynika, że tak wąskie maksima muszą być związane z długim czasem życia. W kanale wejściowym jądro-tarcza A oraz pocisk x utworzyły w wyniku oddziaływania układ o ostro ograniczonej energii i, zgodnie z ((...)) stosunkowo dużym t. Układ ten nazywamy jądrem złożonym [występującym w schemacie (4.2-10)].<br> Podstawowym założeniem teorii jest, zgodne z modelem kroplowym
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego