Typ tekstu: Książka
Autor: Strzałkowski Adam
Tytuł: O siłach rządzących światem
Rok: 1996
się bliżej każdemu z czterech oddziaływań.
2 Ciążenie powszechne
Zasadniczym spostrzeżeniem Newtona dotyczącym sił grawitacji była powszechność tego oddziaływania: każde dwa ciała przyciągają się wzajemnie. Dlatego właśnie grawitację nazwano inaczej ciążeniem powszechnym.
Wielkość tej siły musi zależeć od jakiejś cechy przyciągających się ciał. Cechą tą jest masa ciała, wyrażająca ilość materii zawartej w tym ciele. Siła grawitacji jest tym większa, im większa jest masa i to w sposób wprost proporcjonalny: rośnie dokładnie tyle razy, ile razy powiększyliśmy masę. A ponieważ siła ta działa zawsze między dwoma ciałami, zatem musi zależeć tak samo od masy jednego jak i drugiego ciała.
Ze względu
się bliżej każdemu z czterech oddziaływań.<br>&lt;page nr=15&gt; 2 Ciążenie powszechne <br>Zasadniczym spostrzeżeniem Newtona dotyczącym sił grawitacji była powszechność tego oddziaływania: każde dwa ciała przyciągają się wzajemnie. Dlatego właśnie grawitację nazwano inaczej ciążeniem powszechnym.<br>Wielkość tej siły musi zależeć od jakiejś cechy przyciągających się ciał. Cechą tą jest masa ciała, wyrażająca ilość materii zawartej w tym ciele. Siła grawitacji jest tym większa, im większa jest masa i to w sposób wprost proporcjonalny: rośnie dokładnie tyle razy, ile razy powiększyliśmy masę. A ponieważ siła ta działa zawsze między dwoma ciałami, zatem musi zależeć tak samo od masy jednego jak i drugiego ciała.<br>Ze względu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego