Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Almanach Humanistyczny "Bez wiedzy i zgody..."
Nr: 5
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1986
Absolutu. Prowadzi do relatywizmu, historyzmu, instrumentalizmu, sceptycyzmu. Filozof w tej fazie czyni gest heroiczny. Trudno, zdaje się mówić, taka jest kondycja ludzka, musimy przyjąć ją odważnie i poprzestać na tym, że naszą potrzebę Absolutu może zaspokoić co najwyżej mit.
Nie sposób jednak, by świadomość głęboko religijna pogodziła się na dłuższą metę z takim położeniem. Toteż w fazie trzeciej pojawia się Absolut, za którym przemawia wielka tradycja judeo-chrześcijańska.
Filozof kieruje teraz pod adresem Absolutu ważne oczekiwania - by dał podstawę naszemu poznaniu i naszej moralności.
Starałem się jednak pokazać w swojej pierwszej wypowiedzi, że są to daremne oczekiwania, że instrumentalne podejście do
Absolutu. Prowadzi do relatywizmu, historyzmu, instrumentalizmu, sceptycyzmu. Filozof w tej fazie czyni gest heroiczny. Trudno, zdaje się mówić, taka jest kondycja ludzka, musimy przyjąć ją odważnie i poprzestać na tym, że naszą potrzebę Absolutu może zaspokoić co najwyżej mit.<br> Nie sposób jednak, by świadomość głęboko religijna pogodziła się na dłuższą metę z takim położeniem. Toteż w fazie trzeciej pojawia się Absolut, za którym przemawia wielka tradycja judeo-chrześcijańska.<br> Filozof kieruje teraz pod adresem Absolutu ważne oczekiwania - by dał podstawę &lt;page nr=26&gt; naszemu poznaniu i naszej moralności.<br> Starałem się jednak pokazać w swojej pierwszej wypowiedzi, że są to daremne oczekiwania, że instrumentalne podejście do
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego