Typ tekstu: Książka
Autor: Łęcki Włodzimierz
Tytuł: Wielkopolska
Rok: 1997
zasługi naukowe i społeczne dwóch wybitnych synów Grabowa: lekarza Władysława Biegańskiego i botanika Teofila Ciesielskiego. W. Biegański (1857-1917), syn miejscowego kowala, nazywany ojcem neurologii polskiej, uważany za prekursora medycyny przemysłowej. T. Ciesielski (1847-1916), prof. botaniki na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza we Lwowie, zamiłowany pszczelarz, interesował się szczególnie roślinami miododajnymi i pszczelarstwem. W Izbie wyłożone też akwarele i drzeworyty dr. Stefana Szmaja (1893-1970), pejzażysty i portrecisty.
W zach. części miasta, w parku krajobrazowym (6,7ha) z końca XIXw. z drzewami - pomnikami przyrody, dwór z przełomu XVIII i XIXw.
Na cmentarzu groby żołnierzy Armii "Poznań" oraz pomnik ofiar II wojny
zasługi naukowe i społeczne dwóch wybitnych synów Grabowa: lekarza Władysława Biegańskiego i botanika Teofila Ciesielskiego. W. Biegański (1857-1917), syn miejscowego kowala, nazywany ojcem neurologii polskiej, uważany za prekursora medycyny przemysłowej. T. Ciesielski (1847-1916), prof. botaniki na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza we Lwowie, zamiłowany pszczelarz, interesował się szczególnie roślinami miododajnymi i pszczelarstwem. W Izbie wyłożone też akwarele i drzeworyty dr. Stefana Szmaja (1893-1970), pejzażysty i portrecisty.<br>W zach. części miasta, w parku krajobrazowym (6,7ha) z końca XIXw. z drzewami - pomnikami przyrody, dwór z przełomu XVIII i XIXw.<br>Na cmentarzu groby żołnierzy Armii "Poznań" oraz pomnik ofiar II wojny
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego