Typ tekstu: Książka
Autor: Heller Michał
Tytuł: Usprawiedliwienie wszechświata
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1982
Sukcesy nauk empirycznych przekonały, że ta taktyka opłaci się, a w miarę postępującego uprzemysłowienia był to argument, który coraz bardziej się liczył. Z kolei, rewolucje naukowe wyostrzyły krytycyzm, ucząc poglądowo, że nie należy bezkrytycznie przywiązywać się do jego raz ustalonych kryteriów.
W wieku XIX refleksje nad metodą, czynione dotychczas zwykle na marginesach naukowych badań, zaczęły się przeobrażać w samodzielną naukę. Powstała nowa rodzina nauk, nauk o nauce, ciągle zwiększająca liczbę swoich członków. Jedną z pierwszych była meta-matematyka: badanie metodami matematycznymi różnych, istniejących już, teorii matematycznych. Z czasem i filozofia fizyki, choć posługująca się mniej ścisłymi metodami, stała się potrzebą chwili.
Rewolucja
Sukcesy nauk empirycznych przekonały, że ta taktyka opłaci się, a w miarę postępującego uprzemysłowienia był to argument, który coraz bardziej się liczył. Z kolei, rewolucje naukowe wyostrzyły krytycyzm, ucząc poglądowo, że nie należy bezkrytycznie przywiązywać się do jego raz ustalonych kryteriów.<br>W wieku XIX refleksje nad metodą, czynione dotychczas zwykle na marginesach naukowych badań, zaczęły się przeobrażać w samodzielną naukę. Powstała nowa rodzina nauk, nauk o nauce, ciągle zwiększająca liczbę swoich członków. Jedną z pierwszych była meta-matematyka: badanie metodami matematycznymi różnych, istniejących już, teorii matematycznych. Z czasem i filozofia fizyki, choć posługująca się mniej ścisłymi metodami, stała się potrzebą chwili.<br>Rewolucja
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego