Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
górskich cyrkulacja powietrza w ciągu dnia ma często pewne swoiste cechy uzależnione od orientacji doliny względem stron świata. Wiatr górski wiejący w nocy jest zaliczany do grupy wiatrów katabatycznych, które cechuje grawitacyjny spływ chłodnego i zarazem cięższego powietrza na obszary położone niżej. Prędkość spływu tego powietrza jest uzależniona od kąta nachylenia zboczy i dłuższej osi doliny.
Wyżej zarysowana dobowa cyrkulacja powietrza obejmuje całe systemy dolin na obszarach górskich (rys. 8.5.6). Również w przypadku tych wiatrów spotykamy się z ich lokalnymi nazwami. W poszczególnych regionach świata mają one różne nazwy.
Zarówno bryzy, jak i wiatry górskie oraz dolinne niekiedy określa
górskich cyrkulacja powietrza w ciągu dnia ma często pewne swoiste cechy uzależnione od orientacji doliny względem stron świata. Wiatr górski wiejący w nocy jest zaliczany do grupy wiatrów katabatycznych, które cechuje grawitacyjny spływ chłodnego i zarazem cięższego powietrza na obszary położone niżej. Prędkość spływu tego powietrza jest uzależniona od kąta nachylenia zboczy i dłuższej osi doliny.<br> Wyżej zarysowana dobowa cyrkulacja powietrza obejmuje całe systemy dolin na obszarach górskich (rys. 8.5.6). Również w przypadku tych wiatrów spotykamy się z ich lokalnymi nazwami. W poszczególnych regionach świata mają one różne nazwy.<br> Zarówno bryzy, jak i wiatry górskie oraz dolinne niekiedy określa
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego