Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
lunarnych, w tajemnicy tego,

co zakopano pod progiem, przystępując do budowy chałupy. Nigdzie indziej nie łączą się ze sobą tak mocno wiara, piękno i użytkowość.
Dachy bywały najczęściej czterospadowe i przyczółkowe, z niewielką przestrzenią trójkątną u szczytu. Pod koniec XVIII w., wraz z bogaceniem się wsi, modne stają się dachy naczółkowe, w których szczyt zdobiono deseczkami, tworzącymi w ramach powstałego trójkąta czy trapezu układy rytmiczne, szachownice, jodełki. Pojawiły się okienka, niekoniecznie powstałe z potrzeb użytkowych. W budownictwie małych miasteczek, zwłaszcza na południu kraju, rozpowszechniły się dachy, w których pojawiał się duży okap nad oknami.
Wysunięcie szkieletu dachu przed ściany przez umieszczenie
lunarnych, w tajemnicy tego, <br>&lt;page nr=93&gt;<br> co zakopano pod progiem, przystępując do budowy chałupy. Nigdzie indziej nie łączą się ze sobą tak mocno wiara, piękno i użytkowość. <br>Dachy bywały najczęściej czterospadowe i przyczółkowe, z niewielką przestrzenią trójkątną u szczytu. Pod koniec XVIII w., wraz z bogaceniem się wsi, modne stają się dachy naczółkowe, w których szczyt zdobiono deseczkami, tworzącymi w ramach powstałego trójkąta czy trapezu układy rytmiczne, szachownice, jodełki. Pojawiły się okienka, niekoniecznie powstałe z potrzeb użytkowych. W budownictwie małych miasteczek, zwłaszcza na południu kraju, rozpowszechniły się dachy, w których pojawiał się duży okap nad oknami. <br>Wysunięcie szkieletu dachu przed ściany przez umieszczenie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego