Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Pamiętnik Literacki
Nr: 11
Miejsce wydania: Londyn
Rok: 1987
wschodnich ziem, zagrabionych przez Sowiety. Nieco później parlament brytyjski uchwalił, że Polacy mogą się osiedlić na brytyjskich wyspach i zapadła decyzja, że Korpus zostanie tutaj przewieziony. Jakie przyczyny spowodowały, że zdecydował się Pan na przeniesienie Instytutu nie do Wielkiej Brytanii, ale właśnie do Francji?

strona 10

Giedroyć: Chcieliśmy być jak najbliżej kraju. Włochy odpadały, uznaliśmy, że najlepszym miejscem będzie Francja. Już znajdował się tam Józef Czapski, który w Paryżu prowadził propagandową placówkę II Korpusu. Był to dla nas dobry punkt zaczepienia. W listopadzie 1947 r. znaleźliśmy się w Paryżu.
Garliński: Czy były jakieś trudności z osiedleniem się we Francji?
Giedroyć: Nie
wschodnich ziem, zagrabionych przez &lt;orig&gt;Sowiety&lt;/&gt;. Nieco później parlament brytyjski uchwalił, że Polacy mogą się osiedlić na brytyjskich wyspach i zapadła decyzja, że Korpus zostanie tutaj przewieziony. Jakie przyczyny spowodowały, że zdecydował się Pan na przeniesienie Instytutu nie do Wielkiej Brytanii, ale właśnie do Francji?<br><br>strona 10<br><br> Giedroyć: Chcieliśmy być jak najbliżej kraju. Włochy odpadały, uznaliśmy, że najlepszym miejscem będzie Francja. Już znajdował się tam Józef Czapski, który w Paryżu prowadził propagandową placówkę II Korpusu. Był to dla nas dobry punkt zaczepienia. W listopadzie 1947 r. znaleźliśmy się w Paryżu.<br> Garliński: Czy były jakieś trudności z osiedleniem się we Francji?<br>Giedroyć: Nie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego