Typ tekstu: Książka
Autor: Błoński Jan
Tytuł: Forma, śmiech i rzeczy ostateczne
Rok: 1994
jest bynajmniej metaforą. Gombrowicz napisał rzeczywiście operetkę. Z wyczuciem stylu, bogactwem rytmów słownych, sytuacyjnym komizmem, o jakich żadne streszczenie nie może dać pojęcia.
Pierwszą zapewne w dziejach teatru operetkę - jeśli wolno powiedzieć - filozoficzną.

II

"Przeciwstawienie strój-nagość to zasadniczy wątek Operetki - mówi Gombrowicz. - Sen o nagości człowieka, uwięzionego w strojach najdziwaczniejszych i najokropniejszych..." (Dr 232) Ale czym jest strój i co właściwie oznacza nagość?
Pojęcie "stroju" przypomina oczywiście dwa wcześniejsze: "gębę", na której Gombrowicz oparł Ferdydurke, i "formę", której przypisywał znaczenie najbardziej fundamentalne. Człowiek nie ma stałej osobowości:
kształtuje się w spojrzeniu innych. "Gębą" jest więc obraz "ja", narzucony przez "innego
jest bynajmniej metaforą. Gombrowicz napisał rzeczywiście operetkę. Z wyczuciem stylu, bogactwem rytmów słownych, sytuacyjnym komizmem, o jakich żadne streszczenie nie może dać pojęcia.<br>Pierwszą zapewne w dziejach teatru operetkę - jeśli wolno powiedzieć - filozoficzną.<br><br> II<br><br>&lt;q&gt;"Przeciwstawienie strój-nagość to zasadniczy wątek Operetki - mówi Gombrowicz. - Sen o nagości człowieka, uwięzionego w strojach najdziwaczniejszych i najokropniejszych..."&lt;/&gt; (Dr 232) Ale czym jest strój i co właściwie oznacza nagość?<br>Pojęcie "stroju" przypomina oczywiście dwa wcześniejsze: "gębę", na której Gombrowicz oparł Ferdydurke, i "formę", której przypisywał znaczenie najbardziej fundamentalne. Człowiek nie ma stałej osobowości:<br>kształtuje się w spojrzeniu innych. "Gębą" jest więc obraz "ja", narzucony przez "innego
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego