Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok: 2003
okresowo.
W środowisku wodnym przy wykorzystywaniu do lokomocji płetw i oddychaniu
skrzelami naturalnie dominującą pozycję zajmują płetwy piersiowe. To uprzywilejowanie trwało także po przejściu na oddychanie tlenem atmosferycznym. Płetwy piersiowe miały odtąd za zadanie unoszenie głowy tak, by można było nabrać powietrza do płuc.
Ryby trzonopłetwe miały więc przy pełzaniu napęd głównie na przednie kończyny.

Przenoszenie naprężeń z kończyn na kręgosłup

Płetwy parzyste pełniły pierwotnie jedynie funkcje sterujące, co nie wymaga ścisłego mechanicznego związku z kręgosłupem. Ich szkielet mógł być zawieszony luźno w masie mięśni u przodków trzonopłetwych.
W chwili przejęcia funkcji podporowej sporo siły wymagało utrzymanie go w ustalonej pozycji
okresowo.<br>W środowisku wodnym przy wykorzystywaniu do lokomocji płetw i oddychaniu <br>skrzelami naturalnie dominującą pozycję zajmują płetwy piersiowe. To uprzywilejowanie trwało także po przejściu na oddychanie tlenem atmosferycznym. Płetwy piersiowe miały odtąd za zadanie unoszenie głowy tak, by można było nabrać powietrza do płuc.<br>Ryby trzonopłetwe miały więc przy pełzaniu napęd głównie na przednie kończyny.<br><br>&lt;tit&gt;Przenoszenie naprężeń z kończyn na kręgosłup&lt;/&gt;<br><br>Płetwy parzyste pełniły pierwotnie jedynie funkcje sterujące, co nie wymaga ścisłego mechanicznego związku z kręgosłupem. Ich szkielet mógł być zawieszony luźno w masie mięśni u przodków trzonopłetwych.<br>W chwili przejęcia funkcji podporowej sporo siły wymagało utrzymanie go w ustalonej pozycji
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego