Typ tekstu: Książka
Autor: Szymański Wojciech
Tytuł: Chemia jądrowa. Zarys problematyki przemian jądrowych
Rok: 1996
tak skrajnie rzadkich zdarzeniach, jak samorzutne rozszczepienie uranu, proces SF ma w pewnych okolicznościach bardzo duże znaczenie praktyczne, o czym będzie mowa w p. ((...)).

4. ODDZIAŁYWANIE PROMIENIOWANIA Z MATERIĄ. REAKCJE JĄDROWE

Musimy rozróżnić dwa zasadnicze aspekty oddziaływania promieniowania z materią.
W pierwszym przypadku oddziaływanie to doprowadza do zmian w jądrach napromienianego układu; cząstki, lekkie jądra lub kwanty promieniowania elektromagnetycznego oddziałują bezpośrednio na jądra atomów, z których składa się bombardowany obiekt, zwany najczęściej, choć nie zawsze, tarczą (od angielskiego target) i powodują przemiany tych jąder. Mówimy wtedy o reakcjach jądrowych.
W drugim przypadku działanie promieniowania skierowane jest, najogólniej mówiąc, na orbity elektronowe
tak skrajnie rzadkich zdarzeniach, jak samorzutne rozszczepienie uranu, proces SF ma w pewnych okolicznościach bardzo duże znaczenie praktyczne, o czym będzie mowa w p. ((...)).<br><br>&lt;tit&gt;4. ODDZIAŁYWANIE PROMIENIOWANIA Z MATERIĄ. REAKCJE JĄDROWE&lt;/&gt;<br><br> Musimy rozróżnić dwa zasadnicze aspekty oddziaływania promieniowania z materią.<br> W pierwszym przypadku oddziaływanie to doprowadza do zmian w jądrach napromienianego układu; cząstki, lekkie jądra lub kwanty promieniowania elektromagnetycznego oddziałują bezpośrednio na jądra atomów, z których składa się bombardowany obiekt, zwany najczęściej, choć nie zawsze, tarczą (od angielskiego target) i powodują przemiany tych jąder. Mówimy wtedy o reakcjach jądrowych.<br> W drugim przypadku działanie promieniowania skierowane jest, najogólniej mówiąc, na orbity elektronowe
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego