Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 2908
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
rodzą się niezależnie od jej istnienia".
Według Amnesty International iluzją jest wiara, że kara śmierci może zapewnić społeczeństwu większe bezpieczeństwo. Wręcz przeciwnie. Zabijanie, nawet zgodnie z prawem, prowadzi do brutalizacji norm publicznych i podważa ideę nienaruszalności życia ludzkiego, a angażowanie ludzi w proceder zabijania, nawet jeśli działają na podstawie wyroku, narusza ich godność i człowieczeństwo.
Przeciętny obywatel, zbulwersowany doniesieniami, które krzyczą z czołówek gazet, domaga się eksterminacji przestępców w imię własnego, dobrze pojętego bezpieczeństwa. Uważa, że etyczne skrupuły przed stosowaniem kary śmierci to akademickie dyskusje. Groźnych przestępców trzeba eliminować, a nadstawianie drugiego policzka jest opowieścią z zupełnie innej bajki.
Przekonanie, że
rodzą się niezależnie od jej istnienia&lt;/&gt;".<br>Według &lt;name type="org"&gt;Amnesty International&lt;/&gt; iluzją jest wiara, że kara śmierci może zapewnić społeczeństwu większe bezpieczeństwo. Wręcz przeciwnie. Zabijanie, nawet zgodnie z prawem, prowadzi do brutalizacji norm publicznych i podważa ideę nienaruszalności życia ludzkiego, a angażowanie ludzi w proceder zabijania, nawet jeśli działają na podstawie wyroku, narusza ich godność i człowieczeństwo.<br>Przeciętny obywatel, zbulwersowany doniesieniami, które krzyczą z czołówek gazet, domaga się eksterminacji przestępców w imię własnego, dobrze pojętego bezpieczeństwa. Uważa, że etyczne skrupuły przed stosowaniem kary śmierci to akademickie dyskusje. Groźnych przestępców trzeba eliminować, a nadstawianie drugiego policzka jest opowieścią z zupełnie innej bajki.<br>Przekonanie, że
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego