Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
Flisu, mimo że i tu poeta nie przestaje być moralizatorem. A może właśnie dlatego? W dedykacji do wydania pierwszego proponuje autor alegoryczną interpretację Flisu i wszelkiego flisowania, jako paraboli życia ludzkiego:

- Abowiem ona złota Odyssea Homerowa cóż inszego jest jedno flis, to jest pływanie Ulissesowe po morzu; Aeneis Wergiliuszowa po niemałej części się bawi żeglowaniem a flisem Eneaszowym [...]. Ale co to wiele mówić, gdyż i żywot człowieczy barzo flisowi jest podobny; i Kościół powszechny chrześcijański łódce w nawalnościach pływającej przyrównany bywa, i Rzeczpospolitą mądrzy ludzie częstokroć do łodzi przystosowywają.

Sens alegoryczny to jedna płaszczyzna utworu, narzekanie na zepsucie, jakie rodzi się
Flisu, mimo że i tu poeta nie przestaje być moralizatorem. A może właśnie dlatego? W dedykacji do wydania pierwszego proponuje autor alegoryczną interpretację Flisu i wszelkiego flisowania, jako paraboli życia ludzkiego:<br><br>&lt;q&gt;- Abowiem ona złota Odyssea Homerowa cóż inszego jest jedno flis, to jest pływanie Ulissesowe po morzu; Aeneis Wergiliuszowa po niemałej części się bawi żeglowaniem a flisem Eneaszowym [...]. Ale co to wiele mówić, gdyż i żywot człowieczy barzo flisowi jest podobny; i Kościół powszechny chrześcijański łódce w nawalnościach pływającej przyrównany bywa, i Rzeczpospolitą mądrzy ludzie częstokroć do łodzi przystosowywają.&lt;/&gt;<br><br>Sens alegoryczny to jedna płaszczyzna utworu, narzekanie na zepsucie, jakie rodzi się
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego