Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
wśród szczątków szkieletowych zaklasyfikowanych jako dinozaury rzeczywiście ukrywają się wtórnie bezlotne ptaki (np. Caudipteryx). Dinozaury ptasiomiednicze Przystosowania do rozdrabniania roślinnego pokarmu porównywalne doskonałością ze ssaczymi cechują natomiast gałąź rozwojową Ornithischia (ryc. 14.12). Jej triasowym prekursorem był Pisanosaurus z formacji Ischigualasto, znany na podstawie fragmentów kości. Miednicę miał całkiem niewyspecjalizowaną, niepodobną do swoich późniejszych krewniaków, i być może znajdował się wciąż w stadium ewolucji podobnym do Silesaurus. Dopiero w jurze (Lesothosaurus) kość łonowa zyskała skierowany ku tyłowi wyrostek, nadając miednicy bardzo powierzchowne podobieństwo do ptasiej, od czego wzięła się nazwa grupy.
Pojawiło się też skostnienie w dziobie żuchwy (praedentale). Te przystosowane
wśród szczątków szkieletowych zaklasyfikowanych jako dinozaury rzeczywiście ukrywają się wtórnie bezlotne ptaki (np. Caudipteryx). Dinozaury ptasiomiednicze Przystosowania do rozdrabniania roślinnego pokarmu porównywalne doskonałością ze ssaczymi cechują natomiast gałąź rozwojową Ornithischia (ryc. 14.12). Jej triasowym prekursorem był Pisanosaurus z formacji Ischigualasto, znany na podstawie fragmentów kości. Miednicę miał całkiem niewyspecjalizowaną, niepodobną do swoich późniejszych krewniaków, i być może znajdował się wciąż w stadium ewolucji podobnym do Silesaurus. Dopiero w jurze (Lesothosaurus) kość łonowa zyskała skierowany ku tyłowi wyrostek, nadając miednicy bardzo powierzchowne podobieństwo do ptasiej, od czego wzięła się nazwa grupy.<br>Pojawiło się też skostnienie w dziobie żuchwy (praedentale). Te przystosowane
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!