Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 14.04
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
kaźni w 1988 roku), tym Polakom w kraju i na emigracji, którzy odkrywali i głosili prawdę, Kongresowi USA oraz "tym Rosjanom, którzy kierując się poczuciem moralności, honoru i godności, usiłowali przerwać zmowę milczenia, ujawnić fakty i dokumenty".

Braterstwo cierpienia

Prezydent Aleksander Kwaśniewski przed Grobem Nieznanego Żołnierza mówił: - 21857 bezbronnych jeńców niewypowiedzianej wojny stracono bez sądu, bez wyroku, łamiąc wszelkie konwencje międzynarodowe i prawa moralne. Ciała spoczęły w bezimiennych dołach. Oni nie tylko zostali zamordowani; mieli być wykreśleni z ludzkiej pamięci. Nasze państwo, naród, tradycja miały być przekreślone na zawsze. W Katyniu rozstrzeliwano Polskę.

- Pochylam głowę przed ofiarami tamtej zbrodni i wszystkich
kaźni w 1988 roku), tym Polakom w kraju i na emigracji, którzy odkrywali i głosili prawdę, &lt;name type="org"&gt;Kongresowi USA&lt;/name&gt; oraz "tym Rosjanom, którzy kierując się poczuciem moralności, honoru i godności, usiłowali przerwać zmowę milczenia, ujawnić fakty i dokumenty".<br><br>&lt;tit&gt;Braterstwo cierpienia&lt;/tit&gt;<br><br>Prezydent &lt;name type="person"&gt;Aleksander Kwaśniewski&lt;/name&gt; przed &lt;name type="place"&gt;Grobem Nieznanego Żołnierza&lt;/name&gt; mówił: - 21857 bezbronnych jeńców niewypowiedzianej wojny stracono bez sądu, bez wyroku, łamiąc wszelkie konwencje międzynarodowe i prawa moralne. Ciała spoczęły w bezimiennych dołach. Oni nie tylko zostali zamordowani; mieli być wykreśleni z ludzkiej pamięci. Nasze państwo, naród, tradycja miały być przekreślone na zawsze. W &lt;name type="place"&gt;Katyniu&lt;/name&gt; rozstrzeliwano &lt;name type="place"&gt;Polskę&lt;/name&gt;.<br><br>- Pochylam głowę przed ofiarami tamtej zbrodni i wszystkich
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!