Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
zasobów biomasy w ekosystemach lądowych są dla organizmów zwierzęcych tak duże, a bariera pomiędzy morzem a lądem tak łatwa do przekroczenia, że zwierzęta wkroczyły na ląd tuż za roślinami. W skali czasu geologicznego różnica pomiędzy czasem opanowania lądu przez rośliny a czasem wkroczenia do środowisk roślinnych pierwszych zwierząt jest nieomal niezauważalna.
Najstarsze niewątpliwe rośliny naczyniowe pochodzą z syluru (ludlowu) i z końca tegoż okresu (przidoli) znamy najstarsze szczątki zwierząt lądowych. Oczywiście biocenozy lądowe były atrakcyjne początkowo tylko dla roślinożerców; przynajmniej do czasu, kiedy koncentracja zwierząt roślinożernych wzrosła na tyle, by umożliwić wyżywienie pierwszych drapieżników.
Krocionogi Zgodnie z oczekiwaniami, znaleziska najstarszych lądowych
zasobów biomasy w ekosystemach lądowych są dla organizmów zwierzęcych tak duże, a bariera pomiędzy morzem a lądem tak łatwa do przekroczenia, że zwierzęta wkroczyły na ląd tuż za roślinami. W skali czasu geologicznego różnica pomiędzy czasem opanowania lądu przez rośliny a czasem &lt;page nr=320&gt; wkroczenia do środowisk roślinnych pierwszych zwierząt jest nieomal niezauważalna.<br>Najstarsze niewątpliwe rośliny naczyniowe pochodzą z syluru (ludlowu) i z końca tegoż okresu (przidoli) znamy najstarsze szczątki zwierząt lądowych. Oczywiście biocenozy lądowe były atrakcyjne początkowo tylko dla roślinożerców; przynajmniej do czasu, kiedy koncentracja zwierząt roślinożernych wzrosła na tyle, by umożliwić wyżywienie pierwszych drapieżników.<br>Krocionogi Zgodnie z oczekiwaniami, znaleziska najstarszych lądowych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego