Typ tekstu: Książka
Autor: Strzałkowski Adam
Tytuł: O siłach rządzących światem
Rok: 1996
wysyłane przez źródło umieszczone w silnym polu grawitacyjnym w porównaniu z polem, w którym znajduje się obserwator, powiększy swą długość fali (rys. 2.14 c). Zjawisko to nazywamy właśnie przesunięciem ku czerwieni linii widmowych w polu grawitacyjnym.
Efekt przewidywany przez teorię względności jest bardzo mały nawet dla pól grawitacyjnych gwiazd o dużej masie. Obserwacje też nie są łatwe, gdyż musimy uwzględnić zmiany długości fali powodowane przez inne czynniki, na przykład ruch gwiazdy względem obserwatora. Zaobserwowane dla Słońca i gwiazd Syriusza B oraz 40 Eridani B przesunięcie ku czerwieni jest zgodne z przewidywaniami teorii względności, dokładność pomiaru nie była jednak wielka.
Efekt ten udało
wysyłane przez źródło umieszczone w silnym polu grawitacyjnym w porównaniu z polem, w którym znajduje się obserwator, powiększy swą długość fali (rys. 2.14 c). Zjawisko to nazywamy właśnie przesunięciem ku czerwieni linii widmowych w polu grawitacyjnym.<br>&lt;page nr=29&gt; Efekt przewidywany przez teorię względności jest bardzo mały nawet dla pól grawitacyjnych gwiazd o dużej masie. Obserwacje też nie są łatwe, gdyż musimy uwzględnić zmiany długości fali powodowane przez inne czynniki, na przykład ruch gwiazdy względem obserwatora. Zaobserwowane dla Słońca i gwiazd Syriusza B oraz 40 Eridani B przesunięcie ku czerwieni jest zgodne z przewidywaniami teorii względności, dokładność pomiaru nie była jednak wielka.<br>Efekt ten udało
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego