Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 39
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
wstępnym byłaby spłata kredytu zaciągniętego na budowę mieszkania, co wyklucza blisko 200 tys. spółdzielców wysoko zadłużonych.

Spółdzielca na swoim

Projekt mówi o pełnym prawie własności, a nie o tzw. ograniczonym prawie rzeczowym, jakie mają dzisiaj spółdzielcy z mieszkaniami własnościowymi. Ograniczenia te nie są szczególnie uciążliwe, ale wyraźnie nie przystają do obecnych warunków. Można je było usprawiedliwiać, kiedy spółdzielnie korzystały z dotacji i tanich kredytów, były rodzajem kwaterunku z częściową odpłatnością. Dziś są takim samym inwestorem jak firmy deweloperskie i ograniczanie praw spółdzielcy, który poniósł pełne koszty budowy mieszkania, to anachronizm.

Przekształcenie tego ułomnego prawa w pełną własność nie będzie jednak ani
wstępnym byłaby spłata kredytu zaciągniętego na budowę mieszkania, co wyklucza blisko 200 tys. spółdzielców wysoko zadłużonych.<br><br>&lt;tit&gt;Spółdzielca na swoim&lt;/&gt;<br><br>Projekt mówi o pełnym prawie własności, a nie o tzw. ograniczonym prawie rzeczowym, jakie mają dzisiaj spółdzielcy z mieszkaniami własnościowymi. Ograniczenia te nie są szczególnie uciążliwe, ale wyraźnie nie przystają do obecnych warunków. Można je było usprawiedliwiać, kiedy spółdzielnie korzystały z dotacji i tanich kredytów, były rodzajem kwaterunku z częściową odpłatnością. Dziś są takim samym inwestorem jak firmy deweloperskie i ograniczanie praw spółdzielcy, który poniósł pełne koszty budowy mieszkania, to anachronizm.<br><br>Przekształcenie tego ułomnego prawa w pełną własność nie będzie jednak ani
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego