Typ tekstu: Książka
Tytuł: Sporne sprawy polskiej literatury współczesnej
Rok: 1998
Wyraźna jest też tendencja - jak w szkicu Zbigniewa Siatkowskiego o Broniewskim - promowania "literatury socjalistycznej". Zarazem wszakże, jak w dyskusji o filmie Krzysztofa Kieślowskiego Życiorys, widać tu tendencje do pokazania z innego stanowiska, niż czyni to "Zapis", tych samych "fragmentów biografii kilku pokoleń".
W zasadzie jednak podział na obieg oficjalny i obieg niezależny stanowi podstawową regułę funkcjonowania prasy kulturalnej w drugiej połowie lat siedemdziesiątych. Dodać do tego należy, że względnemu złagodzeniu cenzury w prasie podporządkowanej władzom towarzyszy w tym samym okresie jej zaostrzenie w periodykach katolickich, tworzących coraz wyraźniej rodzaj "szarej strefy", przyciągających wciąż nowych autorów.
Wydawane oficjalnie, są jednak traktowane z
Wyraźna jest też tendencja - jak w szkicu Zbigniewa Siatkowskiego o Broniewskim - promowania "literatury socjalistycznej". Zarazem wszakże, jak w dyskusji o filmie Krzysztofa Kieślowskiego Życiorys, widać tu tendencje do pokazania z innego stanowiska, niż czyni to "Zapis", tych samych "fragmentów biografii kilku pokoleń".<br> W zasadzie jednak podział na obieg oficjalny i obieg niezależny stanowi podstawową regułę funkcjonowania prasy kulturalnej w drugiej połowie lat siedemdziesiątych. Dodać do tego należy, że względnemu złagodzeniu cenzury w prasie podporządkowanej władzom towarzyszy w tym samym okresie jej zaostrzenie w periodykach katolickich, tworzących coraz wyraźniej rodzaj "szarej strefy", przyciągających wciąż nowych autorów.<br> Wydawane oficjalnie, są jednak traktowane z
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego