Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
się do zacieśniania tych stosunków, nie wierząc w siłę związku rosyjskiego i niechętnie oceniając jego program społeczny.
Dopiero w rok później, także w Kijowie, nawiązano ponowne rozmowy między Pestlem i ks. Antonim Jabłonowskim. Różnice zdań dotyczyły ustroju i granic przyszłej Polski; Jabłonowski był zwolennikiem tradycji 3 Maja, Pestel republikaninem; Jabłonowski obstawał przy granicach przedrozbiorowych, gdy Pestel, gotów do ustępstw od zasady etnograficznej, nie chciał jednak przesądzać ich z góry.
Strona polska ociągała się z przystąpieniem do wspólnej akcji. Później dopiero, po klęsce dekabrystów, lewica polska nawiązywała do tego epizodu, uznając w nim słusznie punkt zwrotny w stosunkach między obu narodami.
Nagła
się do zacieśniania tych stosunków, nie wierząc w siłę związku rosyjskiego i niechętnie oceniając jego program społeczny.<br>Dopiero w rok później, także w Kijowie, nawiązano ponowne rozmowy między Pestlem i ks. Antonim Jabłonowskim. Różnice zdań dotyczyły ustroju i granic przyszłej Polski; Jabłonowski był zwolennikiem tradycji 3 Maja, Pestel republikaninem; Jabłonowski obstawał przy granicach przedrozbiorowych, gdy Pestel, gotów do ustępstw od zasady etnograficznej, nie chciał jednak przesądzać ich z góry.<br>Strona polska ociągała się z przystąpieniem do wspólnej akcji. Później dopiero, po klęsce dekabrystów, lewica polska nawiązywała do tego epizodu, uznając w nim słusznie punkt zwrotny w stosunkach między obu narodami.<br>Nagła
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego