Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
czynniki zaważyły na roli, jaką strój odgrywał w dawnej kulturze ludowej, pierwszy to znaczenie, jakie przywiązywano do święta, drugi - rola stroju w kształtowaniu tożsamości grupy i potrzeba partycypowania w niej. Zacznijmy od bodźca pierwszego.
W kulturze ludowej czas pracy różnił się zasadniczo od czasu świętowania. Podział na sacrum i profanum, obwarowany nakazami i zakazami religijnymi, organizował życie, sprawiał, że na dzień święty porządkowano i zdobiono izbę, a idąc do kościoła wkładano świąteczny strój, bogaty, pozyskany kosztem wielu wyrzeczeń. Strój spajał, określał społeczność we wszystkich sytuacjach, w których następował kontakt z innymi grupami, parafiami: na procesjach, pielgrzymkach, odpustach.
Strój był kosztowny. Nie
czynniki zaważyły na roli, jaką strój odgrywał w dawnej kulturze ludowej, pierwszy to znaczenie, jakie przywiązywano do święta, drugi - rola stroju w kształtowaniu tożsamości grupy i potrzeba partycypowania w niej. Zacznijmy od bodźca pierwszego. <br>W kulturze ludowej czas pracy różnił się zasadniczo od czasu świętowania. Podział na sacrum i profanum, obwarowany nakazami i zakazami religijnymi, organizował życie, sprawiał, że na dzień święty porządkowano i zdobiono izbę, a idąc do kościoła wkładano świąteczny strój, bogaty, pozyskany kosztem wielu wyrzeczeń. Strój spajał, określał społeczność we wszystkich sytuacjach, w których następował kontakt z innymi grupami, parafiami: na procesjach, pielgrzymkach, odpustach. <br>Strój był kosztowny. Nie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego