Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Stolica
Nr: 10
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1962
zwycięstwo i malują sylwetkę "dwornej pani", którą zdobią liczne zalety:
Jak widzimy Górnicki składa hołdy "wiecznej kobiecości". Dążność do wyższej kultury obyczajowej zaczyna cechować wiek XVI, oto np. jeden z przepisów "dobrego tonu": nie wybierać brudną ręką w misy najlepszych kąsków, zwłaszcza gdy się je wspólnie z "twarzą piękną", której obyczaj rycerski nakazuje służyć".
Pewne rozluźnienie obyczajów wkrada się w XVI wieku do życia towarzyskiego. Kobieta jest częściej dopuszczana do uroczystości niż w wiekach średnich, życie staje się więcej wystawne w jedzeniu, piciu, ubraniu i przyjęciach.
Od tego rodzaju życia odbiegały stosunki we dworze szlacheckim. Toczymy stałe wojny, które zaważyły na
zwycięstwo i malują sylwetkę "dwornej pani", którą zdobią liczne zalety: &lt;gap&gt; <br>Jak widzimy Górnicki składa hołdy "wiecznej kobiecości". Dążność do wyższej kultury obyczajowej zaczyna cechować wiek XVI, oto np. jeden z przepisów "dobrego tonu": nie wybierać brudną ręką w misy najlepszych kąsków, zwłaszcza gdy się je wspólnie z "twarzą piękną", której obyczaj rycerski nakazuje służyć".<br>Pewne rozluźnienie obyczajów wkrada się w XVI wieku do życia towarzyskiego. Kobieta jest częściej dopuszczana do uroczystości niż w wiekach średnich, życie staje się więcej wystawne w jedzeniu, piciu, ubraniu i przyjęciach.<br>Od tego rodzaju życia odbiegały stosunki we dworze szlacheckim. Toczymy stałe wojny, które zaważyły na
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego