Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
nagrzania, głównie w wyniku przewodnictwa cieplnego. Tworzą się wtedy względnie niewielkie objętości powietrza różniące się temperaturą, a tym samym i gęstością. Objętości powietrza cieplejszego od powietrza otaczającego odznaczają się zarazem mniejszą gęstością i unoszą się do góry. Przemieszczające się za pośrednictwem ruchu turbulencyjnego objętości powietrza przenoszą ciepło na różne wysokości, oddając je chłodniejszemu otoczeniu. Ten sposób wymiany ciepła między podłożem a atmosferą jest bardzo wydajny (rys. 5.1.1).
W porównaniu z przemieszczaniem ciepła na skutek przewodnictwa cieplnego, turbulencyjne przenoszenie ciepła jest nieporównanie większe, wydajniejsze, dzięki czemu wyrównywanie temperatur pomiędzy różnymi objętościami powietrza następuje stosunkowo szybko.
Ruch turbulencyjny wywołany przyczynami termicznymi
nagrzania, głównie w wyniku przewodnictwa cieplnego. Tworzą się wtedy względnie niewielkie objętości powietrza różniące się temperaturą, a tym samym i gęstością. Objętości powietrza cieplejszego od powietrza otaczającego odznaczają się zarazem mniejszą gęstością i unoszą się do góry. Przemieszczające się za pośrednictwem ruchu turbulencyjnego objętości powietrza przenoszą ciepło na różne wysokości, oddając je chłodniejszemu otoczeniu. Ten sposób wymiany ciepła między podłożem a atmosferą jest bardzo wydajny (rys. 5.1.1).<br> W porównaniu z przemieszczaniem ciepła na skutek przewodnictwa cieplnego, turbulencyjne przenoszenie ciepła jest nieporównanie większe, wydajniejsze, dzięki czemu wyrównywanie temperatur pomiędzy różnymi objętościami powietrza następuje stosunkowo szybko.<br> Ruch turbulencyjny wywołany przyczynami termicznymi
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego