Typ tekstu: Książka
Autor: Strzałkowski Adam
Tytuł: O siłach rządzących światem
Rok: 1996
2,225 MeV. Jest to energia duża. Wielkość jej świadczy o tym, że oddziaływania jądrowe muszą być wielokrotnie silniejsze od oddziaływań elektromagnetycznych.
Małe odległości między neutronem i protonem w deuteronie potwierdzają bezpośrednio krótkozasięgowość sił jądrowych. Zasięg ich jest rzędu 1013 cm i poza tym zasięgiem nukleony na siebie praktycznie nie oddziałują (rys. 4.3).
Oczywiście w polu oddziaływania jądrowego między neutronem i protonem w deuteronie cząstki te nie pozostają względem siebie nieruchome, lecz wykonują ruchy podobne do ruchów elektronów w polu jądra w atomie.
Jeżeli pole to jest polem centralnym, zależnym tylko od odległości cząstek, a niezależnym od kierunku w przestrzeni
2,225 MeV. Jest to energia duża. Wielkość jej świadczy o tym, że oddziaływania jądrowe muszą być wielokrotnie silniejsze od oddziaływań elektromagnetycznych.<br>Małe odległości między neutronem i protonem w deuteronie potwierdzają bezpośrednio krótkozasięgowość sił jądrowych. Zasięg ich jest rzędu 1013 cm i poza tym zasięgiem nukleony na siebie praktycznie nie oddziałują (rys. 4.3).<br>Oczywiście w polu oddziaływania jądrowego między neutronem i protonem w deuteronie cząstki te nie pozostają względem siebie nieruchome, lecz wykonują ruchy podobne do ruchów elektronów w polu jądra w atomie.<br>Jeżeli pole to jest polem centralnym, zależnym tylko od odległości cząstek, a niezależnym od kierunku w przestrzeni
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego