Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 32
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
która w "Kilku słowach o kobiecie" postulowała dostęp do edukacji i rynku pracy. Były nawet stowarzyszenia feministyczne, takie jak Entuzjastki skupione wokół Narcyzy Żmichowskiej czy Związek Równouprawnienia Kobiet Polskich Pauliny Kuczalskiej, nazywanej u nas papieżem feminizmu.
O Paulinie Kuczalskiej i dziesiątkach innych działaczek nikt dziś nie pamięta. Współczesne feministki próbują odgrzebywać historię swoich patronek, a odnalazły je nawet w XV w., w postaci Nawojki, córki rektora szkoły w Wielkopolsce, która przebrana za mężczyznę studiowała w Akademii Krakowskiej. Takim pomostem do przeszłości była książka Sławomiry Walczewskiej "Damy, rycerze, feministki", nominowana do Paszportu "Polityki".
Polki uzyskały prawa wyborcze wcześnie, bo już w 1918
która w "Kilku słowach o kobiecie" postulowała dostęp do edukacji i rynku pracy. Były nawet stowarzyszenia feministyczne, takie jak Entuzjastki skupione wokół Narcyzy Żmichowskiej czy Związek Równouprawnienia Kobiet Polskich Pauliny Kuczalskiej, nazywanej u nas papieżem feminizmu.<br>O Paulinie Kuczalskiej i dziesiątkach innych działaczek nikt dziś nie pamięta. Współczesne feministki próbują odgrzebywać historię swoich patronek, a odnalazły je nawet w XV w., w postaci Nawojki, córki rektora szkoły w Wielkopolsce, która przebrana za mężczyznę studiowała w Akademii Krakowskiej. Takim pomostem do przeszłości była książka Sławomiry Walczewskiej "Damy, rycerze, feministki", nominowana do Paszportu "Polityki".<br>Polki uzyskały prawa wyborcze wcześnie, bo już w 1918
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego