Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Płomyk
Nr: 11
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1953
dzieło Mikołaja Kopernika wciągnięto w spis ksiąg zakazanych. Grzechem było czytać taką książkę. Aż do roku 1822 dzieło Kopernika "O obrotach ciał niebieskich" było książką zabronioną przez kościół.
Zacofanie kleru było tak wielkie, że chociaż dzieło astronoma "O obrotach ciał niebieskich" było zdjęte z indeksu w 1822 r., to na odsłonięcie pomnika Kopernika w Warszawie w 1829 r. nie przybył żaden z przedstawicieli kościoła.
Ale życie płynęło naprzód. Prawda zwolna pokonywała średniowieczną ciemnotę. Nie wystraszyły jej zakazy i sądy kościelne. Nauka, oparta na dokładnym rachunku, na skrupulatnych badaniach i doświadczeniach, musiała wreszcie zwyciężyć.
Dzisiaj mali chłopcy nie mają już wątpliwości, czy
dzieło Mikołaja Kopernika wciągnięto w spis ksiąg zakazanych. Grzechem było czytać taką książkę. Aż do roku 1822 dzieło Kopernika "O obrotach ciał niebieskich" było książką zabronioną przez kościół. <br>Zacofanie kleru było tak wielkie, że chociaż dzieło astronoma "O obrotach ciał niebieskich" było zdjęte z indeksu w 1822 r., to na odsłonięcie pomnika Kopernika w Warszawie w 1829 r. nie przybył żaden z przedstawicieli kościoła. <br>Ale życie płynęło naprzód. Prawda zwolna pokonywała średniowieczną ciemnotę. Nie wystraszyły jej zakazy i sądy kościelne. Nauka, oparta na dokładnym rachunku, na skrupulatnych badaniach i doświadczeniach, musiała wreszcie zwyciężyć. <br>Dzisiaj mali chłopcy nie mają już wątpliwości, czy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego