Typ tekstu: Książka
Autor: Łęcki Włodzimierz
Tytuł: Wielkopolska
Rok: 1997
1781 Łukasz Bniński na terenach wsi Biezdrowo lokował miasto Wartosław.
Podstawą jego rozwoju było sukiennictwo. Wraz z upadkiem sukiennictwa upadło i miasto, tracąc prawa miejskie w poł. XIXw. Kościół z 1785 pierwotnie drewniany, obecnie o ścianach częściowo murowanych, zbudowany na planie ośmioboku. Neogotycki d. zbór ewangelicki z pocz.
XXw. Wewnątrz ołtarz wczesnoklasycystyczny i kilka rzeźb barokowych. Na pd. zach. od wsi, przy drodze do Pożarowa położone jest duże cmentarzysko prasłowiańskie z okresu kultury łużyckiej (1100-700 p.n.e.). Zajmuje ono piaszczystą wydmę położoną po obu stronach drogi.
Prowadzone w 1959-61 prace wykopaliskowe odsłoniły 121 grobów ciałopalnych.
Przy szosie z
1781 Łukasz Bniński na terenach wsi Biezdrowo lokował miasto Wartosław.<br>Podstawą jego rozwoju było sukiennictwo. Wraz z upadkiem sukiennictwa upadło i miasto, tracąc prawa miejskie w poł. XIXw. Kościół z 1785 pierwotnie drewniany, obecnie o ścianach częściowo murowanych, zbudowany na planie ośmioboku. Neogotycki d. zbór ewangelicki z pocz.<br>XXw. Wewnątrz ołtarz wczesnoklasycystyczny i kilka rzeźb barokowych. Na pd. zach. od wsi, przy drodze do Pożarowa położone jest duże cmentarzysko prasłowiańskie z okresu kultury łużyckiej (1100-700 p.n.e.). Zajmuje ono piaszczystą wydmę położoną po obu stronach drogi.<br>Prowadzone w 1959-61 prace wykopaliskowe odsłoniły 121 grobów ciałopalnych.<br>Przy szosie z
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego