Typ tekstu: Książka
Autor: Zientara Benedykt
Tytuł: Dawna Rosja despotyzm i demokracja
Rok: 1985
prigorody, jak Psków i Wiatka, szukały sojuszu z Moskwą, nawet przeciw miastu macierzystemu. Niektóre obszary (Wołogda, Zawołocze) zostały wprost odebrane przez Moskwę.

Od XIV wieku pospolite ruszenie Nowogrodzian, które sto lat wcześniej umiało zwyciężyć Szwedów i Krzyżaków, przestało brać udział w wojnach; wystarczyły do nich niewielkie drużyny książęce. Polityka Nowogrodu opierała się bowiem teraz nie na własnej potędze militarnej, lecz na utrzymywaniu równowagi między Litwą a Moskwą. Nadto wyżywienie miasta zależało od dostaw zboża z Zalesia - w XV w. całkowicie podległego Moskwie. Wstrzymanie dowozu zboża przez Moskwę wywoływało w Nowogrodzie głód i rozruchy ubogiej ludności.

Konsekwentna antynowogrodzka polityka wielkich książąt moskiewskich miała
prigorody, jak Psków i Wiatka, szukały sojuszu z Moskwą, nawet przeciw miastu macierzystemu. Niektóre obszary (Wołogda, Zawołocze) zostały wprost odebrane przez Moskwę. <br><br> Od XIV wieku pospolite ruszenie Nowogrodzian, które sto lat wcześniej umiało zwyciężyć Szwedów i Krzyżaków, przestało brać udział w wojnach; wystarczyły do nich niewielkie drużyny książęce. Polityka Nowogrodu opierała się bowiem teraz nie na własnej potędze militarnej, lecz na utrzymywaniu równowagi między Litwą a Moskwą. Nadto wyżywienie miasta zależało od dostaw zboża z Zalesia - w XV w. całkowicie podległego Moskwie. Wstrzymanie dowozu zboża przez Moskwę wywoływało w Nowogrodzie głód i rozruchy ubogiej ludności. <br><br> Konsekwentna antynowogrodzka polityka wielkich książąt moskiewskich miała
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego