Typ tekstu: Książka
Autor: Zięba Maciej
Tytuł: Niezwykły pontyfikat
Rok: 1997
zachowanie wewnętrznej wolności, tak by gromadzenie dóbr nie owładnęło naszym sercem i by nie kierowała nami żądza zysku (co nie jest tożsame z dążeniem do zysku!). Po trzecie, nakazuje nam troszczyć się o ubogich. Ale ani nie potępia bogacenia się, ani gospodarki jako takiej, ani też nie zajmuje się konstruowaniem optymalnego ustroju. Pamiętajmy zawsze, że Biblia nie jest ani podręcznikiem do ekonomii, ani polityki, kosmologii czy paleontologii. To jest podręcznik dany ludziom do zbawienia.
Ale równocześnie, opierając się na tych przesłankach, Kościół dokonywał oceny istniejących systemów gospodarczych i na tej podstawie właśnie krytykował kapitalizm.
Jeszcze gorzej było w wiekach średnich i
zachowanie wewnętrznej wolności, tak by gromadzenie dóbr nie owładnęło naszym sercem i by nie kierowała nami żądza zysku (co nie jest tożsame z dążeniem do zysku!). Po trzecie, nakazuje nam troszczyć się o ubogich. Ale ani nie potępia bogacenia się, ani gospodarki jako takiej, ani też nie zajmuje się konstruowaniem optymalnego ustroju. Pamiętajmy zawsze, że Biblia nie jest ani podręcznikiem do ekonomii, ani polityki, kosmologii czy paleontologii. To jest podręcznik dany ludziom do zbawienia.<br>Ale równocześnie, opierając się na tych przesłankach, Kościół dokonywał oceny istniejących systemów gospodarczych i na tej podstawie właśnie krytykował kapitalizm.<br>Jeszcze gorzej było w wiekach średnich i
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego