Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
Matki Boskiej. Traktowano je jako pamiątki z Polski, jako dekorację pokoju (podobnie jak ptaszki z drewna), niekiedy jako dzieła sztuki.
Rozkwit rzeźby i zainteresowanie nią trwało od lat sześćdziesiątych do końca osiemdziesiątych. Obecnie zjawisko zanika i jest coraz mniej ciekawe, co ma różne przyczyny, m.in. załamanie się mecenatu państwowego, osłabienie bądź likwidacja instytucji pośredniczących w handlu, wygasanie mody na zbieranie sztuki ludowej, odejście starych, wybitnych twórców i obniżenie poziomu współcześnie oferowanych prac. Zaciera się też granica między sztuką ludową a amatorską, rzemiosłem, twórczością z kategorii Art Brut, samorodnej, "innej".
Dodać trzeba, że rzeźba stała się relatywnie droga. Zainteresowanie nią zagranicznych
Matki Boskiej. Traktowano je jako pamiątki z Polski, jako dekorację pokoju (podobnie jak ptaszki z drewna), niekiedy jako dzieła sztuki. <br>Rozkwit rzeźby i zainteresowanie nią trwało od lat sześćdziesiątych do końca osiemdziesiątych. Obecnie zjawisko zanika i jest coraz mniej ciekawe, co ma różne przyczyny, m.in. załamanie się mecenatu państwowego, osłabienie bądź likwidacja instytucji pośredniczących w handlu, wygasanie mody na zbieranie sztuki ludowej, odejście starych, wybitnych twórców i obniżenie poziomu współcześnie oferowanych prac. Zaciera się też granica między sztuką ludową a amatorską, rzemiosłem, twórczością z kategorii Art Brut, samorodnej, "innej". <br>Dodać trzeba, że rzeźba stała się relatywnie droga. Zainteresowanie nią zagranicznych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego