Typ tekstu: Strona internetowa
Autor: Łukasz
Tytuł: strona o żeglarstwie
Rok wydania: 2004
Rok powstania: 2005
żaglem rozpiętym na ukośnie podniesionej rejce i (zwykle) poziomym dolnym bomie. Wystającą nieco poza maszt w stronę dziobu rejkę podnosi się za pomocą jednego fału.
* łacińskie, charakterystyczne dla obszaru Morza Śródziemnego (obecnie tylko na małych łodziach rybackich) ożaglowanie, z trójkątnym żaglem zamocowanym do długiej rejki zawieszonej skośnie na maszcie.
* skośne, ożaglowanie suche, rodzaj ożaglowania składającego się z żagli trójkątnych lub czworokątnych, których przednia krawędź zawsze usytuowana jest w płaszczyźnie symetrii jachtu. Żagle mogą, w stosunku do płaszczyzny symetrii, obracać się prawie do kąta prostego na obydwie burty.
* rejowe, typ ożaglowania z czworokątnym żaglem (prostokąt, trapez) zawieszonym na rei, która dzięki przegubowemu
żaglem rozpiętym na ukośnie podniesionej rejce i (zwykle) poziomym dolnym bomie. Wystającą nieco poza maszt w stronę dziobu rejkę podnosi się za pomocą jednego fału. <br>* łacińskie, charakterystyczne dla obszaru Morza Śródziemnego (obecnie tylko na małych łodziach rybackich) ożaglowanie, z trójkątnym żaglem zamocowanym do długiej rejki zawieszonej skośnie na maszcie. <br>* skośne, ożaglowanie suche, rodzaj ożaglowania składającego się z żagli trójkątnych lub czworokątnych, których przednia krawędź zawsze usytuowana jest w płaszczyźnie symetrii jachtu. Żagle mogą, w stosunku do płaszczyzny symetrii, obracać się prawie do kąta prostego na obydwie burty. <br>* rejowe, typ ożaglowania z czworokątnym żaglem (prostokąt, trapez) zawieszonym na rei, która dzięki przegubowemu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego