Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
umiały zaradzić tym klęskom. Już na Wielkanoc 1845 r. zdarzały się w Bocheńskiem lokalne wystąpienia chłopów przeciw dworom.
Chłopskiego rozdrażnienia nie umiała skierować na właściwe tory propaganda demokratyczna.
Jak wiemy, hamowali ją szlacheccy uczestnicy spisku. W Tarnowskiem dopiero w dniu wybuchu, 18 lutego, ogłaszano ludowi - i to nie wszędzie - zniesienie pańszczyzny.
Tymczasem starosta Breinl rozpuszczał wieść, że panowie zbroją się przeciwko cesarzowi i odwoływał się do wiernych chłopów o pomoc. Ludność wnosiła stąd, że władza austriacka nie przeszkodzi jej rozprawić się z panami.
Od początku lutego szerzyła się na wsi pogłoska, że panowie będą mordowali chłopów.
Gromady zbroiły się i wystawiały
umiały zaradzić tym klęskom. Już na Wielkanoc 1845 r. zdarzały się w Bocheńskiem lokalne wystąpienia chłopów przeciw dworom.<br>Chłopskiego rozdrażnienia nie umiała skierować na właściwe tory propaganda demokratyczna.<br>Jak wiemy, hamowali ją szlacheccy uczestnicy spisku. W Tarnowskiem dopiero w dniu wybuchu, 18 lutego, ogłaszano ludowi - i to nie wszędzie - zniesienie pańszczyzny.<br>Tymczasem starosta Breinl rozpuszczał wieść, że panowie zbroją się przeciwko cesarzowi i odwoływał się do wiernych chłopów o pomoc. Ludność wnosiła stąd, że władza austriacka nie przeszkodzi jej rozprawić się z panami.<br>Od początku lutego szerzyła się na wsi pogłoska, że panowie będą mordowali chłopów.<br>Gromady zbroiły się i wystawiały
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego