Typ tekstu: Książka
Autor: Meissner Krzysztof
Tytuł: Klasyczna teoria pola
Rok: 2002
pole.
W dalszym ciągu wykładu oznaczać będziemy przez xľ (lub w skrócie x) czterowektor, w którym x0 jest czasem, natomiast xi są współrzędnymi przestrzennymi.
Pole oznaczymy przez (x). Pole takie (lub zestaw pól) musi mieć określone własności transformacyjne pod działaniem transformacji Lorentza (być np. skalarem, spinorem lub wektorem). W tym paragrafie dla uproszczenia rozważymy jedynie pojedyncze pole skalarne.
Podobnie jak w przypadku mechaniki, gdzie podstawową rolę odgrywał zależący
od czasu lagranżjan, tak w przypadku teorii pola rolę taką pełni gęstość lagranżjanu (często również nazywana lagranżjanem) L zależąca od czasu i od współrzędnych przestrzennych.
Robimy założenie, że gęstość lagranżjanu jest wielkością lokalną
pole. <br>W dalszym ciągu wykładu oznaczać będziemy przez xľ (lub w skrócie x) czterowektor, w którym x0 jest czasem, natomiast xi są współrzędnymi przestrzennymi. <br>Pole oznaczymy przez (x). Pole takie (lub zestaw pól) musi mieć określone własności transformacyjne pod działaniem transformacji Lorentza (być np. skalarem, spinorem lub wektorem). W tym paragrafie dla uproszczenia rozważymy jedynie pojedyncze pole skalarne. <br>Podobnie jak w przypadku mechaniki, gdzie podstawową rolę odgrywał zależący <br>od czasu lagranżjan, tak w przypadku teorii pola rolę taką pełni gęstość lagranżjanu (często również nazywana lagranżjanem) L zależąca od czasu i od współrzędnych przestrzennych. <br>Robimy założenie, że gęstość lagranżjanu jest wielkością lokalną
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego