Typ tekstu: Książka
Tytuł: Sporne sprawy polskiej literatury współczesnej
Rok: 1998
z niej cnotę. Co do mnie, sądzę, i raz jeszcze to podkreślam, iż lęk przed posądzeniem o zdradę i antypolskość jest rezultatem urazowych doświadczeń 1968 roku.
To z tego lęku rodzą się iluzje idealnego solidarnego społeczeństwa, niepodzielnie panujące w literaturze lat osiemdziesiątych.
Obawy przed zdradą, manipulacją, zepchnięciem w antypolskość działały paraliżująco na umysły i wyobraźnię artystów. Zdumiewającym świadectwem owego paraliżu jest powieść Władysława Terleckiego Lament, opublikowana w roku 1984, a więc pisana w burzliwym czasie formowania się politycznej opozycji, w latach przygotowań do wielkiej zmiany.
Jest to powieść o prowokacji. Rosyjski szpicel oraz zaszantażowany słaby człowiek ściągają podstępem z Paryża ekspowstańców
z niej cnotę. Co do mnie, sądzę, i raz jeszcze to podkreślam, iż lęk przed posądzeniem o zdradę i antypolskość jest rezultatem urazowych doświadczeń 1968 roku.<br> To z tego lęku rodzą się iluzje idealnego solidarnego społeczeństwa, niepodzielnie panujące w literaturze lat osiemdziesiątych.<br> Obawy przed zdradą, manipulacją, zepchnięciem w antypolskość działały paraliżująco na umysły i wyobraźnię artystów. Zdumiewającym świadectwem owego paraliżu jest powieść Władysława Terleckiego Lament, opublikowana w roku 1984, a więc pisana w burzliwym czasie formowania się politycznej opozycji, w latach przygotowań do wielkiej zmiany.<br> Jest to powieść o prowokacji. Rosyjski szpicel oraz zaszantażowany słaby człowiek ściągają podstępem z Paryża ekspowstańców
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego