Typ tekstu: Książka
Autor: Matejuk Piotr
Tytuł: Wojskowe przyrządy optyczne w II Rzeczypospolitej
Rok: 1997
w konstrukcji peryskopu ruchomego pryzmatu, który po wprowadzeniu w układ optyczny umożliwiał obserwację przedmiotów znajdujących się z tyłu obserwatora bez zmiany położenia jego głowy. Wymagane było jedynie obrócenie peryskopu wokół jego osi pionowej o 180o.
Na peryskop wynalazcy przyznano 19.08.1936 r. brytyjski patent Nr 452263 (pierwsza strona tego patentu stanowi załącznik 6).



Analizując konstrukcję peryskopu, należy podkreślić, iż spełniała ona poza możliwością obserwacji przedmiotów z tyłu dwie dalsze funkcje bardzo istotne w warunkach eksploatacji, szczególnie na polu walki.
Była to, po pierwsze, możliwość prowadzenia ciągłej obserwacji z pojazdu poruszającego się po nierównościach. Uzyskiwano to dzięki zastosowaniu kulistego zamocowania peryskopu
w konstrukcji peryskopu ruchomego pryzmatu, który po wprowadzeniu w układ optyczny umożliwiał obserwację przedmiotów znajdujących się z tyłu obserwatora bez zmiany położenia jego głowy. Wymagane było jedynie obrócenie peryskopu wokół jego osi pionowej o 180o.<br>Na peryskop wynalazcy przyznano 19.08.1936 r. brytyjski patent Nr 452263 (pierwsza strona tego patentu stanowi załącznik 6).<br><br>&lt;gap&gt;<br><br> Analizując konstrukcję peryskopu, należy podkreślić, iż spełniała ona poza możliwością obserwacji przedmiotów z tyłu dwie dalsze funkcje bardzo istotne w warunkach eksploatacji, szczególnie na polu walki.<br>Była to, po pierwsze, możliwość prowadzenia ciągłej obserwacji z pojazdu poruszającego się po nierównościach. Uzyskiwano to dzięki zastosowaniu kulistego zamocowania peryskopu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego